Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Marte Koch klaget på bredden på parkeringsfeltene og mente de var for smale. Her måler hun og Brynjar Henriksen feltet til 2,37 meter. Da er det ikke mye plass på sidene med dagens biler.

Frykter for ulykker og skader på trang skoleparkering

Det er en kjensgjerning at gamle parkeringsplasser er for trange for dagens store og moderne bilpark. Men at en helt ny parkering ved den nye barneskolen på Loesmoen ikke har tatt dette inn over seg, er det mange som reagerer på. En av dem er Marte Koch.
Annonse

Plassen er nylig asfaltert og parkeringslommene er malt med nye hvite striper. Men ifølge Marte Koch er det ikke tatt hensyn til at dagens bilpark er noe bredere enn for bare noen år siden. I dag møtte hun Brynjar Henriksen i Øvre Eiker kommunale eiendom og tok opp sin bekymring for ulykker og bulkinger på den nye plassen.

Hun har selv en tre-åring som sitter i bilsete og kommer til å slite med å få ungen ut med den plassen som er satt av til hver bil her.

Annonse

– Jeg ser med skrekk og gru på de smale feltene når jeg skal få ungen ut av bilsetet. Her har de tydeligvis glemt at det er familiebiler som skal slippe av ungene sine her, sier hun.

Marte Koch reagerer også på filene i det som på godt norsk kalles «Kiss and Ride». Her er det nemlig laget to felt som foreldre som skal slippe av ungene ved skolen skal bruke. Men feltene kan etter Martes mening være vel smale og at det lett kan oppstå situasjoner her. I tillegg er det to gangfelt der ungene må krysse denne veien med lettere stressede foreldre på vei til jobb.

Marte sier til Eikernytt.no at det heller burde vært lagt til rette for en suksess i stedet for en potensiell skandale slik hun mener det er gjort nå. Hun frykter det vil skje ulykker og skader på bilene, noe som kunne vært løst med litt bredere parkeringslommer og litt bredere filer i «Kiss and Rise» opplegget.

Også bredden på «Kiss and Ride» feltene reagerer Marte Koch på og mener det lett kan oppstå situasjoner her med unger og stressede foreldre som skal videre på jobb.

Brukt mye tid på dette
Brynjar Henriksen er byggeleder og ansvarlig for den nye skolen på Loesmoen. Helt tilfeldig møtte han opp da Eikernytt.no intervjuet Marte Koch ute på parkeringsplassen.

Han kunne forsikre om at de hadde brukt enormt med tid og krefter på å lage en parkeringsløsning som var best mulig på det arealet som var til rådighet.

– Vi har brukt utrolig mye tid på dette og bredden på parkeringen er i henhold til standard og krav. Skulle vi hatt bredere felt, ville det gått ut over antallet plasser, sier han og legger til at de har fått til 30 flere passer enn det som var kravet i bestillingen til selskapet.

Det var 85 parkeringsplasser rundt Hokksundhallen og fotballhallen til HIL. Med opparbeidelse av nye parkeringsarealer og skråparkering langs hallene er det nå blitt 135 plasser. I tillegg er det flere handicapplasser både til parkering og i «Kiss and Ride» feltet.

På spørsmål fra Marte om hva foreldre med små barn som de må ha med seg inn når de skal levere skolebarna sine, skal gjøre, svarer han at det er fullt lovlig å bruke handikapplassene i «Kiss and Ride» feltet i noen minutter men ungene leveres.

For Brynjar og Øvre Eiker kommunale eiendom er det ikke aktuelt å gjøre noe med parkeringsfeltene og størrelsen på dem.

Det er laget flere handicapplasser i «Kiss and Ride» feltet og disse kan også brukes av småbarnsforeldre som må ha med seg minsten inn bed levering på skolen.
Del:
Annonse
Annonse