I den nye rutetabellen er hele 12 avganger fjernet, seks hver vei, melder fylkeskommunen på sine nettsider.
– Steinberg stasjon har i lang tid vært en viktig del av transporttilbudet i regionen, og en reduksjon i togtilbudet vil svekke mulighetene for miljøvennlig transport og føre til økt bilbruk, skriver Opdal Hansen i brevet.
Kuttene på Steinberg stasjon kommer på toppen av et katastrofalt dårlig togtilbud til det nye sykehuset på Brakerøya. Opdal Hansen peker også på at Buskerud ikke har klart å finansiere en avtale som muliggjør kombinerte reiser med buss og tog.
Ber om informasjon om punktlighet og passasjertall
Fylkesordføreren ber Jernbanedirektoratet om å fremskaffe informasjon om punktlighet og passasjertall for Steinberg stasjon når de har fått noe erfaring fra ruteendringen i desember. Han understreker at denne informasjonen må være tilgjengelig i god tid før neste ruteomlegging, slik at det vil være tid til justeringer om nødvendig.
Har forsøkt å få til et samarbeid om én billett til både tog og buss
I brevet nevnes også Brakerøya stasjon, hvor Opdal Hansen etterlyser et mye bedre togtilbud til og fra det nye sykehuset. Han ber om en snarlig løsning for billettsamarbeid mellom Vy og Brakar. Brakar har forsøkt å etablere et samarbeid med Vy for å gjøre det mulig for reisende å bruke én billett til både tog og buss videre til sykehuset, men heller ikke dette arbeidet har ført frem.

– De som reiser med tog, som er statens kunder, må få overgang til vårt lokale busstilbud for å komme både til sykehuset og til Steinberg når togene ikke stopper. Jeg anmoder om at samferdselsministeren ber Jernbanedirektoratet om å finne en snarlig løsning på denne problemstillingen inntil togtilbudet er tilstrekkelig. For å realisere et slikt billettsamarbeid er Buskerud imidlertid helt avhengige av staten, avslutter fylkesordføreren.
Uten statlig støtte vil det være svært vanskelig å etablere og opprettholde et felles billettsystem som dekker både tog og buss på en måte som er økonomisk bærekraftig for lokale aktører, heter det i brevet.
– Steinberg stasjon har i lang tid vært en viktig del av transporttilbudet i regionen, og en reduksjon i togtilbudet vil svekke mulighetene for miljøvennlig transport og føre til økt bilbruk, sier fylkesordføreren.
FLERE SAKER
NM i fluekasting på Sundhaugen denne helgen
Snorklipping og bløtkake for ny politistasjon
Går til kamp mot Bane Nor nok en gang etter kuttforslag