Budsjett- og økonomiplan gir et svært stramt opplegg for 2026 og den kommende perioden frem til 2029. Det er nødvendig å gjenopprette økonomisk balanse og etablere en bærekraftig økonomi for kommunen. Slik det er nå, er kostnadene høyere enn inntektene, og derfor er det nødvendig med omstilling, skriver kommunen i en pressemelding.
I 2026 er det lagt opp til nedtrekk – les innsparinger – på nesten 48 millioner, mens det er lagt inn ytterligere innsparinger på ca. 17 millioner i både 2027 og 2028, og 2,3 millioner i 2029.
Forslaget innebærer negativt resultat på ca. én million i 2026. I 2027 er det budsjettert med positivt resultat på 11 millioner, 22,9 millioner i 2028, og 6,2 i 2029. Dette er en del lavere enn det som kjennetegner bærekraftig og sunn kommuneøkonomi, men likevel viktige steg i riktig retning, heter det i meldingen.
I sin innledning til budsjettet understreker kommunedirektør Susanne Vist betydningen av å prioritere, slik at kommunen fortsatt kan levere gode tjenester til innbyggerne. En stor del av innsparingen må skje i form av nedbemanning, og fremover må kommunen løse sitt oppdrag med færre ansatte.
– Det betyr at det vil være oppgaver kommunen utfører i dag, som vi ikke kan gjøre i fremtiden. Samtidig skal vi også finne nye måter å løse oppgaver på, sier Vist.
Kommunedirektøren understreker at de som blir direkte berørt av omstilling, også vil få informasjon gjennom de kanaler tjenestene vanligvis bruker for kommunikasjon og informasjon.
Parallelt med dette blir det jobbet med andre tiltak, slik som salg av eiendom. Dette kan gi inntekter og mulighet for å betale ned gjeld. Nedbetaling av gjeld kan lette trykket på driftsbudsjettet.
Hovedtyngden av kommunens ressurser brukes på de to fagområdene oppvekst, og helse og velferd. Framskrivninger fra Statistisk sentralbyrå sier at barnetallet i Øvre Eiker kommer til å være ganske stabilt, mens antall eldre blir betydelig høyere. Basert på den kunnskapen vi har i dag, er det innen pleie og omsorg at gapet mellom behov og ressurser vil bli aller størst i årene som kommer, og det må vi for alvor ta innover oss nå.
Samhandling med frivillighet, lag og foreninger er pekt på som en del av løsningen i tiden fremover, og kommunedirektøren har derfor forsøkt å skjerme tilskudd til disse så mye som mulig. Det er ikke justert for lønns- og prisvekst, men utover dette er det ikke lagt inn ytterligere nedtrekk. Når inflator ikke tas hensyn til betyr det et kutt på 3,5 prosent fra dagens bevilgninger til denne sektoren.
I sin innledning avslutter kommunedirektøren slik: «Det kommer en tid for utvikling, men nå er det først og fremst tid for prioritering».
Kommunedirektørens budsjettforslag legges altså fram for politikerne i kommunestyret i ettermiddag. Da blir også hele budsjettdokumentet tilgjengelig på nettsidene til kommunen. Den videre behandlingen av budsjettet vil foregå gjennom et eget budsjettmøte i Formannskapet 18. november og endelig behandling i kommunestyret 18. desember.










FLERE SAKER
Møtte elevene: Her er politiets råd til russen
Unge ledertalenter overtar styringen av Norge
Gir aktivitet – trim og veldig godt humør