Besøk hos Assosiasjonen for offiserer og sersjanter Balchik og markering av det Bulgarske luftforsvarets dag 16. oktober.
16. oktober var vi så heldige å bli invitert til Assosiasjonen for offiserer og sersjanter Balchik for å delta på årets markering av Det Bulgarske Luftforsvarets dag. I år var det 113. gangen dagen ble markert.
Dagen ble markert med en seremoni ved minnesmerket over falne piloter på flybasen i Balchik. Disse pilotene har opp gjennom historien mistet livet under testflygninger og utviklingen av det Bulgarske luftforsvaret.

Som representanter fra NVIO ble vi tatt imot på særdeles ærefult vis. Dagen markeres på en høytidelig måte av veteraner og skolebarn. Dette på en flott måte hvor historien møter fremtiden i ærbødighet, takknemmelighet og troen på fremtiden.
Det var representanter fra fire veteranorganisasjoner til stede. Assosiasjonen for offiserer og sersjanter Balchik (Bulgaria), Liga Maiștrilor Militari Mangalia De Marine (Romania), Asociatiei Cadrelor Militare in Rezervas i Retragedere (Romania) og NVIO Eiker (Norge).
Etter seremonien gikk turen innom Assosiasjonen for offiserer og sersjanter Balchik sine lokaler i Balchik. Her fikk vi en omvisning og innføring i foreningens historie og veteranarbeid. Praten satt løst hvor vi utvekslet erfaringer og visjoner i måten vi jobber på for å drive veteranarbeid for våre veteraner i våre veteranorganisasjoner. Videre gikk turen tilbake til hotellet, hvor alle veteranorganisasjonene for anledningen var samlet under oppholdet, for bankett.

Banketten ble åpnet av at skolebarna fremførte historiske begivenheter i anledning dagen.
Videre ble det også undertegnet samarbeidsavtaler mellom veteranforeninger, taler og gaveoverrekkelse fra de forskjellige organisasjonene. Etter den offisielle biten var over, ble det servert fantastisk middag og kulturelle innslag i form av tradisjonell dans og forbrødring på tvers av organisasjoner og nasjonaliteter.
Vi ønsker å dele denne begivenhetsrike og ærefulle opplevelsen både for å hedre våre veteranbrødre i Bulgaria på deres historiske dag, og for å formidle viktigheten med å drive veteranarbeid både på lokalt og på internasjonalt nivå.

Veteraner har en særstilling etter sine erfaringer fra aktiv tjeneste, kanskje spesielt fra væpnede konflikter, til å drive tolleransefremende og fredsbyggende arbeid på tvers av samfunnslag og landegrenser. Det ligger i enhver veterans gjerning og hjerte å kunne bidra til arbeid mot eskalering av konflikter og stridigheter i verden. Kanskje spesielt nå i en krevende tid.
Vi ønsker også å få takke de som har gjort denne opplevelsen mulig. Takk til Assosiasjonen for offiserer og sersjanter Balchik for invitasjonen og gjestfriheten som ble vist oss under dette besøket.

Takk til NVIO og Øvre Eiker kommune for gavene som vi kunne overrekke til våre bulgarske veteranvenner og for muligheten til å kunne få drive med veteranarbeid.
Spesiell takk til Oberst Ivan Apostolov og Lidia Ivanova Myhre som har gjort det mulig å etablere så nært og godt samarbeide med Assosiasjonen for offiserer og sersjanter Balchik og Øvre Eiker kommune.
Takk for oppmerksomheten
Ronny Steen og Bjørn Larsen













                



                                        
                                        
                                        
FLERE SAKER
Americanaduoen Sweetheart til Bibliotekscenen
Helene Marie overrasket på Jukebox-fest med mannskoret
Ny teatersuksess – 30 år etter oppstarten på Røren