– Unge bilførere er oftere involvert i utforkjøringsulykker enn eldre førere.
– Nesten alle unge mellom 16 og 24 år som forårsaker dødsulykker er gutter.
– Godt over fartsgrensen, annen særlig risikofylt atferd og manglende kjøreerfaring preger mange av disse dødsulykkene.
Det går fram av Statens vegvesens ferske rapport «Temaanalyse av alvorlige trafikkulykker med unge». I rapporten har Vegvesenets ulykkes-analytikere gjennomgått data om funn fra dødsulykker i perioden fra 2013 til 2023 og registrerte politirapporterte personskadeulykker fra 1983 til 2023.
– Et hovedfunn i rapporten er at unge bil- og MC-førere er spesielt overrepresentert i ulykker som skyldes høyrisikoatferd, sier Guro Ranes. Hun er avdelingsdirektør for Trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
– De unge mennene i analysen kjører for fort, ikke sjelden i ekstreme hastigheter, gjør farlige forbikjøringer, har kort avstand til bilen foran og kjører gjerne også ruspåvirket, sier Ranes.
I grunnlagsmaterialet til rapporten er det en rekke ulykker der høy fart, eller ekstrem fart, har vært en medvirkende årsak til at ulykka skjedde. 140 km/t i 80-sone og 112 km/t i 50-sone er to eksempler. De 13 mest ekstreme fartsulykkene, der farten var mellom 120 og 160 km/t, skjedde gjerne på kvelds- eller nattestid, ni av de 13 førerne var 18 eller 19 år gamle, og 10 av ulykkene var utforkjøringsulykker.
I tillegg til forskjellen mellom unge og eldre førere, legger rapporten særlig vekt på den store forskjellen mellom kvinner og menn når det gjelder de som utløser de alvorligste ungdomsulykkene.
– Menn utgjorde i gjennomsnitt 82 prosent av de bilførerne som forårsaket dødsulykker.
– Blant 18-19-åringer var mannsandelen 92 prosent. Altså var det i denne aldersgruppen over ti ganger så mange unge menn som unge kvinner som forårsaket dødsulykker i trafikken.
– Høyrisikoatferd er langt mer utbredt blant unge menn enn hos unge kvinner. Høyrisikoatferd omfatter blant annet høy fart, ruskjøring, kjøring uten førerkort, manglende bilbeltebruk og bruk av mobiltelefon.
– Dødsulykker som utløses av unge førere er ofte preget av at det er flere personer i ulykkesbilen, og at bilene er eldre enn i dødsulykker forårsaket av eldre trafikanter.










FLERE SAKER
Én av fire branner starter på komfyren – kan unngås
Gledelig utvikling: Kun to personer druknet i november
Frivillige har fjernet 13 millioner kilo søppel