Turen i kommuneskogen ga ordføreren et innblikk i hvordan kommunen arbeider med drift og forvaltning av skogområdene. Kommuneskogen er organisert under kommunens vei- og parkavdeling og er en viktig ressurs for kommunen, både når det gjelder skogbruk, naturforvaltning og friluftsliv.
Under befaringen ble det blant annet sett på tilstanden i skogen, aktuelle skjøtselstiltak og hvordan områdene kan forvaltes på en måte som ivaretar både naturverdier og bruk til rekreasjon.
– Kommuneskogen er en viktig del av fellesskapets eiendom. Det er viktig for oss å følge opp hvordan den forvaltes og hvordan vi kan legge til rette for både bærekraftig skogbruk og gode opplevelser for innbyggerne, sier ordfører Tollefsen til Eikernytt.no.
Aktiv bruk av frivilligheten
Store deler av skogsområdene som eies av kommunen er i aktivt bruk av lag, foreninger og frivillige i lokalsamfunnet. Kommunen leier blant annet ut arealer til ulike aktiviteter og organisasjoner.
Blant aktivitetene som foregår i kommuneskogen er skytebaner, trial-løyper, airsoft-aktiviteter og ridesport. På denne måten fungerer skogen ikke bare som naturområde, men også som en viktig arena for organisert aktivitet og fritidstilbud i lokalsamfunnet.
Kulturhistorie i skogen
Kommuneskogen rommer også flere kulturhistoriske spor. I skogområdene finnes det blant annet rester etter bygdeborger og gravminner fra eldre tid.

Slike kulturminner gir et innblikk i områdets lange historie og viser at skogområdene i Øvre Eiker har vært brukt av mennesker i mange hundre år.
Viktig for framtidig forvaltning
Under befaringen orienterte kommuneskogforvalter Tom Olsen om arbeidet som gjøres med oppfølging av skogbestand, drift av skogsbilveier og langsiktig forvaltning av skogressursene.
Befaringen er en del av arbeidet med å sikre god forvaltning av kommunens naturressurser og gi politisk ledelse bedre innsikt i det praktiske arbeidet som utføres ute i felt.










FLERE SAKER
Varter opp med festkonsert i Haug Kirke for nytt orgel
«Birger Ruud – idrettsmann og forbilde» – foredrag på Fossesholm
Håvard Lind tildelt æresmedlemskap i ØJFF