Å Energi leverer et underliggende driftsresultat for første kvartal på 2.470 millioner kroner, mot 1.956 millioner kroner i samme kvartal i fjor. Resultat etter skatt endte på 735 millioner kroner, opp fra 566 millioner kroner.
– Vi legger bak oss et solid kvartal, sterkere enn samme periode i fjor, og et godt utgangspunkt for resten av året. Trygg og langsiktig forvaltning av vannressursene skaper store verdier for samfunnet og eierne våre, og det bidrar til å holde strømprisene lavere over tid. Vi befinner oss i en periode med stor usikkerhet, og det er viktig at hele Å Energi-konsernet evner å tilpasse seg krevende omgivelser, sier konsernsjef Steffen Syvertsen.
Trapper opp investeringene
I løpet av 2025 forventer Å Energi å investere rekordbeløp i vannkraft og nettvirksomheten. I første kvartal har konsernet økt investeringene i vannkraft og strømnett med 80 prosent sammenliknet med tilsvarende periode i fjor.
– Vi får stadig påminnelser om hvor avgjørende strøm er for at samfunnet skal fungere, sist med strømbruddet i Spania og Portugal. Investeringer i mer fornybar energi og strømnett er avgjørende for å styrke robustheten i kraftsystemet og forsyningssikkerheten til folk og bedrifter i urolige tider, sier Syvertsen.
I januar ble Å Energi og Orkla ASA enige om kjøp av Trælandsfoss kraftverk i Kvinesdal og Orklas eierandel (85 prosent) av AS Saudefaldene. Transaksjonen ble endelig gjennomført i slutten av april.
Konsernet har også vedtatt å bygge nye kraftverk, som Skjeggedal kraftverk i Uldalsvassdraget i Åmli og Kvernevatn kraftverk i Åseral. Videre skal både Kaggefoss kraftverk i Modum kommune, Holen kraftverk i Setesdal, Tjønnefoss kraftverk i Nissedal og dam Nespervatn i Sirdal oppgraderes.
I tillegg har konsernets heleide datterselskap, Glitre Nett, en rekke prosjekter for å øke kapasiteten og styrke robustheten i strømnettet. Dette inkluderer Kaggefoss koblingsanlegg, 132 kV linje fra Gomsrud til Skollenborg, Tollboden transformatorstasjon, Ramslandsvågen transformatorstasjon og 132 kV linje fra Kulia til Leire.
Varsler rekordhøyt ordinært utbytte til eierne
– Fusjonen mellom Agder Energi og Glitre Energi og det at vi er til stede i hele verdikjeden, gjør oss robuste i møte med en uforutsigbar omverden. Basert på gjeldende utbyttepolitikk anbefaler styret i Å Energi å utbetale et rekordhøyt ordinært utbytte til eierne på 2,1 milliarder kroner i juni, sier Syvertsen.
Dette er eierne av Å Energi
Statkraft er største eier i Å Energi AS med en eierandel på 32,62 prosent. Drammen kommune er nest største eier med en eierandel på 13,382 prosent. Øvrige eiere er 25 Agder-kommuner og Vardar AS.
Målet med eierskapet
Drammen kommune skriver på sine nettsider at målet med eierskapet i Å Energi i stor grad er finansielt begrunnet. Det forutsettes at selskapet gjennom gode resultater skal gi eierne god avkastning på investert kapital i form av høyt utbytte og verdiskapning i selskapet.
Øvre Eiker kommune har ingen aksjer i Å Energi, men eier 8,061 prosent av Vardar as med 3.954 aksjer. Det betyr at det også drypper på Øvre Eiker dersom Vardar as sender noe av utbyttet til Å Energi videre til sine aksjonærer.
FLERE SAKER
Russetoget: Lovet store bannere – men ellers var det lett kaos
Historisk 17. mai feiring i Hokksund – slutt etter 72 år
Voldsom bilbrann i Vestfossen – flere biler skadet