Å Energi leverer et underliggende driftsresultat for første kvartal på 2.470 millioner kroner, mot 1.956 millioner kroner i samme kvartal i fjor. Resultat etter skatt endte på 735 millioner kroner, opp fra 566 millioner kroner.
– Vi legger bak oss et solid kvartal, sterkere enn samme periode i fjor, og et godt utgangspunkt for resten av året. Trygg og langsiktig forvaltning av vannressursene skaper store verdier for samfunnet og eierne våre, og det bidrar til å holde strømprisene lavere over tid. Vi befinner oss i en periode med stor usikkerhet, og det er viktig at hele Å Energi-konsernet evner å tilpasse seg krevende omgivelser, sier konsernsjef Steffen Syvertsen.
Trapper opp investeringene
I løpet av 2025 forventer Å Energi å investere rekordbeløp i vannkraft og nettvirksomheten. I første kvartal har konsernet økt investeringene i vannkraft og strømnett med 80 prosent sammenliknet med tilsvarende periode i fjor.
– Vi får stadig påminnelser om hvor avgjørende strøm er for at samfunnet skal fungere, sist med strømbruddet i Spania og Portugal. Investeringer i mer fornybar energi og strømnett er avgjørende for å styrke robustheten i kraftsystemet og forsyningssikkerheten til folk og bedrifter i urolige tider, sier Syvertsen.
I januar ble Å Energi og Orkla ASA enige om kjøp av Trælandsfoss kraftverk i Kvinesdal og Orklas eierandel (85 prosent) av AS Saudefaldene. Transaksjonen ble endelig gjennomført i slutten av april.
Konsernet har også vedtatt å bygge nye kraftverk, som Skjeggedal kraftverk i Uldalsvassdraget i Åmli og Kvernevatn kraftverk i Åseral. Videre skal både Kaggefoss kraftverk i Modum kommune, Holen kraftverk i Setesdal, Tjønnefoss kraftverk i Nissedal og dam Nespervatn i Sirdal oppgraderes.
I tillegg har konsernets heleide datterselskap, Glitre Nett, en rekke prosjekter for å øke kapasiteten og styrke robustheten i strømnettet. Dette inkluderer Kaggefoss koblingsanlegg, 132 kV linje fra Gomsrud til Skollenborg, Tollboden transformatorstasjon, Ramslandsvågen transformatorstasjon og 132 kV linje fra Kulia til Leire.
Varsler rekordhøyt ordinært utbytte til eierne
– Fusjonen mellom Agder Energi og Glitre Energi og det at vi er til stede i hele verdikjeden, gjør oss robuste i møte med en uforutsigbar omverden. Basert på gjeldende utbyttepolitikk anbefaler styret i Å Energi å utbetale et rekordhøyt ordinært utbytte til eierne på 2,1 milliarder kroner i juni, sier Syvertsen.
Dette er eierne av Å Energi
Statkraft er største eier i Å Energi AS med en eierandel på 32,62 prosent. Drammen kommune er nest største eier med en eierandel på 13,382 prosent. Øvrige eiere er 25 Agder-kommuner og Vardar AS.
Målet med eierskapet
Drammen kommune skriver på sine nettsider at målet med eierskapet i Å Energi i stor grad er finansielt begrunnet. Det forutsettes at selskapet gjennom gode resultater skal gi eierne god avkastning på investert kapital i form av høyt utbytte og verdiskapning i selskapet.
Øvre Eiker kommune har ingen aksjer i Å Energi, men eier 8,061 prosent av Vardar as med 3.954 aksjer. Det betyr at det også drypper på Øvre Eiker dersom Vardar as sender noe av utbyttet til Å Energi videre til sine aksjonærer.









FLERE SAKER
Pengedryss til lokale lag og foreninger
Julemesse og kalendersalg sikrer hjelp til unge og eldre
Nedre Eiker Svømmeklubb med sterke prestasjoner på NM kortbane