3. september 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Temte Gård og Bygdetun markerer Kulturverndagene og Utvandrerjubileet 2025 helgen 6. og 7. september samt 11. september.

Markerer Kulturverndagene 2025 på Temte Gård og Bygdetun

Kulturverndagene – tidligere Kulturminnedagene – er en nasjonal og årlig foreteelse, og årets tema er «Hjem - utvikling, utvandring, utveksling». I år markeres også Utvandrerjubileet 2025 da det er 200 år siden de første nordmennene utvandret til Amerika og bosatte seg der.
Annonse

På Temte Gård og Bygdesamling inviteres det til markeringer over flere dager, med arrangementer for både små og store.

Bygdesamling setter under Kulturverndagene 6. og 7. september fokus på det «å hjemme seg»: Hva er et hjem for deg – hva gjør at når du kommer hjem, alltid har noe du setter ekstra pris på og som gjør at akkurat du trives, minnes, eller rett og slett hygger deg med når du er hjemme?

Annonse

Det er forfatteren Sigrid Undsets ord «Å HJEMME SEG» som bygdesamlingen vil formidle under kulturverndagene. Det blir omvisning i de gamle husa på gården med fokus på hva det er på bygdesamlingen som gjør at også du vil nikke gjenkjennende.

Et eksempel på klær fra oldemors tid.

Styret har hentet fram fra samlingene gjenstander som viser hva folket som bodde, levde og arbeidet på en gård kom Hjem til, og gjorde at de følte seg «Hjemme».

Hvilke minner tar du med deg når du reiser fra hjemmet ditt, og hva vil alltid følge deg?

«Slik var det hjemme», eller «Dette hadde vi hjemme», dukker alltid opp, enten du er ung eller gammel.

Ta gjerne med deg et bilde på mobilen din, så kan du meddele oss hva som gjør at akkurat dette gjør at du «Hjemmer deg».

Elever fra Hokksund barneskole bidrar med aktiviteter for besøkende barn som kan prøve seg på tradisjonelle aktiviteter som tre-arbeid, søm, spikking og å lage sitt eget trehus – her bor jeg.

En klesrulle som vi neppe ser i bruk i dag.

Videre blir det servering av mat fra andre land ved innvandrere, og det vil være tradisjonell kafé med pølser og vafler.

Målgruppen for arrangementet er barn og voksne, og selve arrangementet med omvisning er gratis. Tidspunktet er kl. 11.00 – 16.00.

Det settes også opp en temporær utstilling av Homested-kort og fotografier fra utvandringstiden til Amerika.

Barn fra Hokksund barneskole vil bidra med ulike håndverksaktiviteter.

Torsdag 11. september inviteres det til et foredrag og utstilling under temaet «Hva betyr hjem – fra et innvandrer-/utvandrerperspektiv?».

I forbindelse med Utvandrerjubileet 2025 holdes det et foredrag ved Margareth Mc Arthur om de første utvandrerne fra Drammensregionen som dro med skip til Amerika, og om hvor de bosatte seg i det nye landet. Det er foredragsstart er kl. 18.30, og det er kafé fra kl. 18.00.

Del:
Annonse
Annonse