3. september 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Innlegg fra Sigrid Simensen Ilsøy, førstekandidat fra Buskerud Senterparti.

Senterpartiet prioriterer norsk matberedskap

VALG 2025 / MENINGER: Syv av 10 nordmenn er bekymret for norsk matforsyning. Da håper jeg velgerne også er opptatte av hvilke partier som prioriterer politikk som bedrer matberedskapen, ikke bare snakker om det i festtaler.
Annonse

Senterpartiet støtter selvfølgelig at vi skal øke norsk selvforsyning til 50 prosent innen 2030. Dette er avgjørende for å styrke norsk beredskap som er avhengig av tilgangen på mat, ikke bare soldater, kuler og krutt. I dag er selvforsyningen vår bare 39 prosent.

Skal vi klare økningen, må vi øke planteproduksjonen i Norge ved å:

Annonse

– Dyrke mer korn også der det gir lave avlinger. Da må arealtilskuddet innrettes for å stimulere til dette, og kornprisen må opp. Kornimporten fra utlandet må ned.

– Produsere mer gress ved å få opp kvaliteten og avlingene på jordene og bedre jordhelsa. Da må det gis betydelige driftstilskudd til grøfting og nydyrking. God jordkultur vil også binde mer karbon.

– Produsere mer grønnsaker, frukt og bær.

I tillegg må vi benytte utmarksressursene mer gjennom aktiv beiting. Da må kjøttimporten ned, rovdyrforliket følges opp og hundeeiere overholde båndtvangen.

Norge er bratt, bløtt og kaldt og har ikke de samme gunstige forutsetningene for å produsere mat som land lenger sør i Europa. Norge har en plikt til å sikre innbyggerne sine tilgang til trygg mat.

Når kriser inntreffer, har vi erfart at vi må stole på oss selv. Da må vi legge bedre til rette for å produsere de varene vi kan i Norge, ved aktivt å bruke tollvernet slik at flere norskproduserte varer blir å finne i butikkhyllene oftere. Dette tollvernet kan vi ikke bruke skulle Norge bli medlemmer av EU slik som Høyre, Venstre og MDG nå har programfesta at de vil jobbe for.

Vi har ren, sunn og trygg mat i Norge, og vi kan produsere mer av det. Det krever politiske vilje og penger, og er nødvendig for å styrke norsk selvforsyningen og beredskap som så mange er opptatt av. Senterpartiet vil fortsette å prioritere på norsk matproduksjon.

Sigrid Simensen Ilsøy
1. kandidat Buskerud Senterparti

Del:
Annonse
Annonse