13. oktober 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Roger Lindhjem, bosatt i Mjøndalen, kommer med dette albumet etter lang tids sykdom. (Foto: Privat)

Fra døden nær til plateutgivelse

Roger Lindhjem fra Mjøndalen og The Endroom med nytt album etter dramatisk sykdomsforløp.
Annonse

Da Roger Lindhjem våknet fra koma etter fem døgn på respirator, var alt annerledes. Kroppen var svak, stemmen borte – og veien tilbake til livet virket uendelig lang. Nå, tre år senere, står han igjen på beina. Og i hendene holder han noe som nesten ikke skulle vært mulig: Det nye albumet Second Sight med hans prosjekt The Endroom.

Fem døgn mellom liv og død
Våren 2022 ble Roger rammet av alvorlig covid. Det som først virket som en kraftig forkjølelse, utviklet seg raskt til total pustesvikt. Han ble lagt i respirator og holdt i koma i fem døgn. Familien ventet i uvisshet. Dette forteller han i en melding til Eikernytt.no.

Annonse

– Jeg var døden nær. Legene visste ikke om jeg kom til å våkne, forteller Roger.

Da han endelig kom til bevissthet, var virkeligheten uvirkelig. Han lå på isolat i 10 dager, uten kontakt med omverden. Leger, sykepleiere og ansatte kom inn iført heldekkende beskyttelsesutstyr – «romdrakter», som han selv beskriver det.

– Det var som å våkne i en annen verden. Jeg så bare øynene til folk gjennom visiret, og jeg hørte min egen pust via slanger og maskiner. Det føltes som å være helt alene på jorda.

Stemmen – hans viktigste verktøy som musiker – var borte. Og kroppen hadde ingen krefter igjen. Etter over en måned på sykehus begynte den lange veien tilbake.

– Det var brutalt. Jeg måtte lære alt på nytt – å gå, å snakke, å puste ordentlig. Jeg var usikker på om jeg noen gang kunne synge igjen.

Et nytt syn på livet
Gjennom opptrening, utholdenhet og små skritt kom kreftene sakte tilbake. Samtidig begynte lysten til å skape igjen å vokse.

– Musikk ble en del av rehabiliteringen. Det å få lyd ut av stemmen, å spille gitar, å skrive tekster – det var terapi, forteller han.

Resultatet ble The Endroom – Second Sight, en melodiøs og atmosfærisk progplate som bærer tydelige spor av den erfaringen.

– Second Sight handler om å våkne. Om å få se livet på nytt, med et annet blikk. Når du har vært så nær grensen, blir alt du får etterpå dyrebart, sier han.

En hyllest til livet – og et oppgjør med krig
Der The Endrooms debut fra 2013 var introspektiv og mørkere i tonen, er Second Sight både varmere og mer utadvendt. Tekstene hyller livskraft, håp og menneskelig fellesskap – men bærer også en tydelig samfunnskritikk.

– Jeg har sett hvor skjørt livet er, sier Roger. Derfor provoserer det meg når mennesker ødelegger hverandre for makt og ideologi. Second Sight er like mye en hyllest til livet – som en forakt for krig.

Albumet beveger seg sømløst fra låt til låt, og kan på mange måter betegnes som et konseptalbum. Musikken er bygd opp som en reise gjennom fem grunnfølelser: Glede, sinne, sorg, kjærlighet og galskap. Samlet skaper de et emosjonelt spekter som speiler alt Roger har vært gjennom – og alt livet rommer.

Selv albumcoveret gjenspeiler temaet – et skjelett som reiser seg fra sanden, i ferd med å vekkes til liv igjen. Et sterkt symbol på gjenfødelse, overlevelse og håpet som aldri dør.

Et nytt kapittel
Med seg i The Endroom har Roger Gundveig Lindseth, Peer-Einar Pedersen og Jonas Vitikka – musikere som bidro til å løfte prosjektet fra hjemmestudioet til et kollektivt uttrykk. Resultatet er et album som kombinerer melodiøs prog, varme harmonier og en åpen, organisk lyd.

Second Sight slippes på vinyl og digitalt, og markerer et comeback både personlig og kunstnerisk. Den fysiske utgaven er nå sendt i trykken – og testpressen ligger allerede i hånda til Lindhjem.

– Dette er ikke et album om sykdom. Det er et album om å komme tilbake til livet – og å nekte å gi etter for mørket, sier Roger Lindhjem.

Del:
Annonse
Annonse