10. april 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Tiur i skogområde etter hogst. Det hogges jevnlig i områder med kjente tiurleiker, til tross for at disse skal beskyttes. (Foto: Per Ole Halvorsen)

Krever forbud mot hogst i hekketiden

Naturvernforbundet frykter ny rekordhogst denne våren. Tall fra SSB viser at hogsten i hekketiden i fjor slo alle rekorder. Når det hogges i hekke- og yngletiden, blir tusenvis av fugle- og dyreunger drept.
Annonse

– Det er en dyretragedie som foregår i hjulsporene til hogstmaskinene. Akkurat i den tiden da fugler og dyr får ungene sine og er mest sårbare, blir store skogsområder flatehogd. Da blir tusenvis av fugle- og dyreunger drept, og sånn kan vi rett og slett ikke ha det, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.

Rekordhogst i fjor vår
Høye tømmerpriser de siste årene har ført til at rekordmye skog har blitt hogd. Hogsten i 2. kvartal, samme periode som hekke- og yngletiden, i fjor slo alle rekorder. Da ble 3,48 millioner kubikkmeter industritømmer avvirket i norske skoger, ifølge tall fra Statistisk Sentralbyrå. Det er en økning på nesten 900.000 kubikkmeter sammenlignet med tall for 2. kvartal i 2020.

Annonse

Oversikten til SSB, som strekkes seg tilbake til 2007, viser at skognæringen ikke reduserer hogsten i 2. kvartal. Snarere tvert imot: De fleste årene er avvirkningen høyest eller nest høyest i denne perioden.

– Vi frykter at de høye tømmerprisene vil ramme fugler og dyr hardt denne våren. Når det hogges så mye som skognæringen gjør nå, kan det få konsekvenser for en lang rekke bestander, sier Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.

Hogsten rammer en lang rekke fugler som hekker i skogen; småfugler tiur, ugler, rovfugler, og ulike pattedyr som ekorn, hjortedyr og smågnagere.

Aktsomhetsplikten brutt
Hogst i hekke- og yngletiden er lovlig i Norge, og Naturvernforbundet har jobbet i flere år for å få til et forbud. I et brev til landbruksministeren i 2024 krevde forbundet stans i hogst i hekke- og yngletiden fra 15. april til 15. juni. Siden det har ingenting skjedd.

Selv om det ikke finnes et generelt, absolutt forbud mot hogst, må aktsomhetsplikten overholdes, og unødig skade skal unngås. Ifølge Naturmangfoldloven§ 15 og viltloven§ 46 er det forbudt å skade reir, egg og unger i hekketiden (våren/sommeren), samt å forstyrre fugler og dyr i deres sårbare yngletid. Hekketiden er primært april-juni/juli.

Naturvernforbundet får hver vår mange henvendelser fra privatpersoner, media og andre som lurer på om store flatehogstområder og veibygging i skogen er lovlig i denne perioden. Også folk fra skognæringen reagerer.

Naturvernforbundet etterlyser også en mer moderne, økologisk og kunnskapsbasert skoglov.

– Vi ber statsråden om å sette i gang et arbeid for å oppdatere og modernisere skogloven og bærekraftforskriften i tråd med dagens kunnskapsgrunnlag og skogøkologisk forskning, sier Gulowsen.

Skogbruket har nektet å innføre forbud
Han påpeker at det i Norges leveranser og oppfølging av naturavtalen kreves en omfattende økologisk forbedring av skogbruket. I dag har skogloven ingen begrensninger mot skogsdrift i hekkeperioden. Samtidig er det ikke lov å samle egg eller drive jakt om våren/forsommeren, og det er båndtvang for hunder, fordi dette er den mest sårbare tiden for det biologiske mangfoldet i naturen. Det henger sammen med at skogbruket og skogmyndighetene i mange tiår har nektet å innføre forbud mot hogst i hekketiden, ifølge Naturvernforbundet.

– Skognæringen har greid å omgå alle reguleringer og forbud i den sårbare hekke- og yngleperioden. Vi synes det er underlig at skognæringen ikke ønsker å framstå mer naturvennlig og redde livet til mange dyr ved å bli med på et forbud, sier Gulowsen.

Han påpeker at det i skogbrukets egen PEFC-standard står at skogsdrift i skog av spesiell betydning for fuglelivet skal unngås (PEFC, kravpunkt 26).

– Hvorfor er det da så mye hogst i yngle- og hekketida? Vi oppfordrer nå alle som er ute og ser hogster til å ta bilder og melde inn som brudd på sertifiseringsreglene. Og send gjerne bildene til oss, sier Gulowsen.

Hogst i hekketiden dreper tusenvis av fugleunger. Her fra hogst i fjor vår i Fredrikstad, da Heidi Oskarsen (fotograf) fant døde trostunger i hogstavfallet.

Del:
Annonse