– Det er vår i lufta, og mange trekkes nå mot sjøen, brygger og båtliv igjen. Samtidig er det viktig å huske at det fortsatt er vinter i vannet. Kaldt vann gjør at en ulykke raskt kan bli livstruende, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet.
Ved utgangen av første kvartal i år har elleve personer mistet livet i drukningsulykker i Norge. På samme tid i fjor var tallet seks.
Alle de elleve som har omkommet så langt i år, er menn. Åtte av ulykkene skjedde etter fall fra land, to etter fall gjennom is og én fra fritidsbåt.
– Menn dominerer statistikken også i år, og vi ser ofte at eldre menn er særlig utsatt. Når båtsesongen nå starter og flere oppholder seg ved sjø og vann, er det ekstra viktig å være bevisst på risikoen, sier Krangnes.
Flere ulykker ved sjøfront og brygger
Flere av ulykkene i mars skjedde i tilknytning til sjøfront, brygger og havneområder.
I Agder ble en mann i 80-årene funnet livløs i sjøen ved en småbåthavn i Flekkefjord etter å ha blitt meldt savnet.
I Oslo ble en voksen mann funnet omkommet i sjøen ved Langkaia, trolig etter fall fra land.
I Rogaland ble to personer funnet livløse i sjøen, henholdsvis i Haugesund og i Sandnes. Hendelsesforløpet er foreløpig ikke avklart i disse sakene.
Kaldt vann gir kaldtvannssjokk – flyt først
Selv om det er vår i lufta mange steder, er vannet fortsatt svært kaldt. Et plutselig fall i vann kan utløse kaldtvannssjokk, der kroppen reagerer med ukontrollert gisping og rask pust.
– Mange tenker at de må begynne å svømme med en gang, men det viktigste er å holde seg flytende og få kontroll på pusten. Kaldt vann kan gi et umiddelbart sjokk som gjør det vanskelig å puste rolig og orientere seg, sier Krangnes.
– Derfor er rådet vårt enkelt: Flyt først. Ro ned pusten før du forsøker å komme deg til land eller tilkalle hjelp, sier hun.
Nå starter båtsesongen
Redningsselskapet oppfordrer alle som skal ut på sjøen i ukene framover til å gjøre båt og utstyr klart for sesongen – og tenke sikkerhet fra første tur.
– Nå er tiden inne for å sjekke båt, utstyr og redningsvester før sesongen starter for alvor. Bruk vest, vær ekstra forsiktig ved brygger og sjøkanter, og ta høyde for at vannet fortsatt er kaldt, sier Krangnes.
• Dødsulykker med fritidsbåt som ikke skyldes drukning, er ikke med i statistikken. Se Sjøfartsdirektoratets ulykkesstatistikk.









FLERE SAKER
Krever forbud mot hogst i hekketiden
Syv av 10 vil ha mer info om pensjon tidlig i karrieren
Advarer: Nå er det ekstra farlig å være bonde