16. juni 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

– Når båter ikke kan knyttes til en eier, blir det vanskelig å avklare situasjoner med drivende eller forlatte fartøy, sier Janne Oddaker i RS.

Tre av fire fritidsbåter er ikke registrert – det svekker sjøsikkerheten

En undersøkelse viser at én av tre fritidsbåteiere ikke vet om båten er registrert – eller har latt være å registrere den. I praksis er bare én av fire fritidsbåter i Norge registrert. Det bekymrer Redningsselskapet.
Annonse

– Når så mange båter ikke kan knyttes til en eier, svekker det beredskapen og kan føre til unødige og ressurskrevende redningsaksjoner, sier Janne Oddaker, generalsekretær i Redningsselskapet.

I Norge er rundt 195.000 fritidsbåter under 15 meter registrert i et båtregister, 175.000 av disse er registrert i Redningsselskapets småbåtregister. Ifølge en undersøkelse på vegne av blant annet Sjøfartsdirektoratet finnes det over 780.000 fritidsbåter i Norge som burde vært i et register. Det betyr at kun drøyt 25 prosent er registrert.

Annonse

Undersøkelsen som er gjennomført av InFact tidligere i år, viser at én av tre båteiere enten ikke har registrert båten, eller ikke har kontroll på om den er registrert. Undersøkelsen viser hva båteierne selv svarer. Registertallene viser samtidig at bare rundt én av fire fritidsbåter i Norge faktisk er registrert.

Kan gi alvorlige konsekvenser
Redningsselskapet oppfordrer alle til å sjekke om båten er registrert i et register, ved å ta kontakt med Redningsselskapets Småbåtregister eller et annet offentlig register. Manglende registrering gjør det vanskelig å identifisere eiere av drivende eller forlatte båter.

Regjeringen arbeider nå med å innføre obligatorisk båtregistrering, blant annet for å styrke sikkerheten, forenkle identifisering og forebygge miljøkriminalitet.

– Dette er et viktig og riktig steg. Når båter ikke kan knyttes til en eier, blir det vanskelig å avklare situasjoner med drivende eller forlatte fartøy. Registrering er avgjørende for effektiv og trygg redningsinnsats, sier Oddaker. 

Flere aktører har allerede tatt grep. Tønsberg båtforening krever at båter må være registrert for å få båtplass.

– Med flere hundre båter i havna er registrering helt nødvendig for oversikt og sikkerhet. Dette handler om fellesskapets beste, sier leder Terje Stubben.

Kritisk for beredskapen
Redningsselskapets Småbåtregister er i dag Norges største, og brukes daglig av blant annet Hovedredningssentralen, politiet og Kystvakten. Det siste året ble det gjort rundt 1,1 millioner oppslag i registeret.

Overskuddet fra registeret finansierer redningsberedskap langs kysten.

–  Redningsselskapets småbåtregister er bygget opp gjennom mange år og er allerede en del av den operative beredskapen i Norge. Det brukes hver dag av aktører som trenger rask og pålitelig informasjon. Helt kritisk for beredskapen, sier Oddaker.

Del:
Annonse