8. februar 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Utviklingen i bygg og anlegg bekymrer da denne kan gå ut over andre bransjer. (Illustrasjon)

Ledigheten øker: Mer enn 5.400 arbeidssøkere i Buskerud

I januar var 5.438 personer registrert som helt ledige, delvis ledige eller arbeidssøkere på tiltak i Buskerud. 3,9 prosent av arbeidsstyrken er dermed registrert som arbeidssøkere. Både i Drammen og Øvre Eiker øker nå ledigheten.
Annonse

Blant arbeidssøkerne var 3.496 personer registrert som helt ledige i januar. Det utgjør 2,5 prosent av arbeidsstyrken. Buskerud ligger altså litt over landsgjennomsnittet, som er på 2,3 prosent.

Bruttoledigheten, som er summen av helt ledige og arbeidssøkere på tiltak, var på 4.312 personer. Det tilsvarer 3,1 prosent av arbeidsstyrken.

Annonse

Sammenlignet med januar i fjor, er nå 328 flere personer registrert som helt ledige i Buskerud, en økning på 10 prosent, melder Nav.

I Drammen er det nå 1.601 helt ledige og det tilsvarer 3,0 prosent av arbeidsstyrken. Det er 143 flere enn i desember og 189 flere enn på samme tid i fjor. I tillegg kommer 351 personer på ulike tiltak, noe som er marginalt opp fra siste måned, men 39 flere enn på samme tid i fjor.


I Øvre Eiker er det 260 helt ledige og det tilsvarer 2,4 prosent av arbeidsstyrken. Det er 61 flere enn i desember og 52 flere enn i januar i fjor. I tillegg har kommunen 81 personer på tiltak og det er to flere enn i desember, men seks færre enn på samme tid i fjor.

Antallet delvis ledige har også økt sammenlignet med samme måned i fjor. I januar var 1.126 personer registrert som delvis ledige i Buskerud. Det er en økning på 74 personer

(+7 prosent) sammenlignet med samme måned i 2024.

– Vi ser en svak økning i ledigheten i Buskerud i januar. Vi følger spesielt med på utviklingen innen bygg og anlegg, siden situasjonen der også kan påvirke andre bransjer, sier fungerende direktør Magnar Deila i Nav Vest-Viken.

Det er i januar 90 flere helt ledige innen bygg og anlegg enn på samme tid i fjor. 25 prosent av de helt ledige innen bygg og anlegg er nå permitterte.

Del:
Annonse