Dammen er tappet ned for rehabilitering og vil av sikkerhetsmessige grunner ikke bli fylt opp igjen denne sommeren.
Det opplyser Drammen kommune. Vasshella i Solbergelva en del av vassdraget under Nerdammen i Finnemarka og er et populært rekreasjonsområde og en mye benyttet badeplass.
Dammen har vært nedtappet og stengt for publikum en stund. Rehabiliteringen skulle opprinnelig starte opp august 2024, men på grunn av forsinkelser i prosjektet startet arbeidene først opp i januar i år. Det er DRM24 som melder dette.
Rehabiliteringen er nå kommet godt i gang og arbeidene vil fortsette utover våren og sommeren.

Bedre tilrettelagt for bading
Kommunen har tidligere vært bekymret for sikkerheten til badegjestene ved Vasshella, da enkelte badegjester har ødelagt gjerder og klatrer opp på damhuset, noe som kan medføre farlige situasjoner.
Når dammen nå rehabiliteres vil damhuset rives. Samtidig vil det bli montert et stupebrett der damhuset tidligere stod. Det blir tilrettelagt for bading på østsiden av dammen, hvor det felles inn trinn i ny betongplate. Vasshella vil åpnes for badeglade innbyggere i 2026. Det vil etter rehabilitering også åpnes for ferdsel over damkrona.
Om Vasshella
Dam Vasshella ble bygget i perioden 1912-1913. Det er en murdam utført i tilhogde granittblokker med en frontal betongplate på vannsiden som er støpt en tid etter dammen ble bygget. Dammen har en total lenge på 141 meter og en maksimal høyde på syv meter. Vasshella var tidligere inntaksmagasin til drikkevannsforsyningen i Drammen.

FLERE SAKER
Nye medaljer til Eiker Bordtennisklubb i Veteran-NM
Slik feirer vi 17. mai i Solbergelva, Mjøndalen og Krokstadelva
Slik feirer vi 17. mai i Øvre Eiker