7. september 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Gangbrua som i utgangspunktet skulle på plass i løpet av noen få måneder har nå latt vente på seg i snart to år. (Foto: Alexander Jansen / DRM24)

Starter arbeidene med ny Vinnes-bru

Har kommet såpass langt i prosessen at vi starter med forberedende arbeider, melder fylkeskommunen. Men når ny bru er på plass, er fortsatt i det uvisse.
Annonse

Buskerud fylkeskommune har imidlertid ikke fått beskjed om når den midlertidige brua kan settes opp, da saken fortsatt er til behandling hos Vegdirektoratet.

– De forberedende arbeidene går ut på å blottlegge og flytte en del kabler som høyspent, fiber, tele og lavspent. Deretter skal vi sette opp sikring langs veibanen ved der fundamentene til brua skal settes opp, opplyser fylkeskommunen i en pressemelding til DRM24.

Annonse

– Det er et viktig steg videre, sier Gro Ryghseter Solberg, fylkesdirektør for samferdsel.

Gang- og sykkelveibrua over fylkesvei 283 i Drammen kommune ble stengt i november 2023 etter at en inspeksjon avdekket omfattende skader på brua. Den 16. februar 2024 ble brua revet.

Den opprinnelige brua ble bygget i 1970, og siden den gang har kravene til både utforming og sikkerhet blitt betydelig skjerpet. Blant annet stilles det nå krav om universell utforming, som innebærer at bruer skal være tilgjengelige for alle – uavhengig av funksjonsevne. Dette inkluderer blant annet begrensninger på hvor bratt stigningen på brua kan være.

– På grunn av disse kravene vil den midlertidige brua få en annen plassering enn den gamle. Den midlertidige løsningen skal stå inntil en ny, permanent bru bygges ved Vinnes, uttaler fylkeskommunen.

Del:
Annonse
Annonse