15. desember 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Mange lar julelysene stå på om natta. Men hvorfor, lurer forsikringsselskapene på. (Fotos: Pixabay)

To av tre lar julelysene stå på om natta

Et stort flertall lar julelys stå på om natta. I Buskerud er det 61 prosent som ikke slukker lysene om natta. - Hva er poenget, du slår jo av lysene med god grunn resten av året? Det kan gå helt galt.
Annonse

Det sier fagsjef i Frende Forsikring, Lill Cecilie Bjørndal Klementsen. I en ny undersøkelse Norstat har gjort for Frende avslører 1.005 nordmenn hvilke julerutiner de har. Nesten 70 prosent lar julelys stå på når de legger seg.

Derfor bør du droppe det
– Øyeblikket du våkner og går ut i en stue med tent juletre, er kjempekoselig, men er det virkelig nok til å ta risikoen med å la lyset stå på hele natta? Hvem lyser du for når alle sover?

Annonse

Eksperten ramser opp flere grunner til å unngå akkurat dette: 

– Julepynt med lys i kan ta fyr.

– Lys som står på trekker strøm og koster penger. 

– Åtte prosent sier i Frendeundersøkelsen at de har kjøpt julepynt i utenlandske nettbutikker. Der er sikkerhetskravene ofte helt annerledes enn det du kjøper her hjemme. 

– Vi gjenbruker julepynten år etter år. Det er begrenset hvor mange års lagring med kveilede ledninger den tåler.

– Heldigvis får flere og flere ny julepynt i hus som har branntrygge LED-pærer, men det er likevel mye gammel julepynt rundt omkring i norske hjem, sier Klementsen.

Flere branner i hus og hytter i fjor
Forsikringsselskapet har sett noen skrekkhistorier.

– Vi har sett adventsstjerner ta fyr fordi pæra lå for tett på papiret. Vi har også sett adventsstaker som har begynt å brenne på grunn av dårlige koblinger. Det kan være feil på elektronikk som du ikke ser før det er for sent. Ikke ta sjansen på å utsette deg og dine for brannfare, når det er så lett å unngå det, sier hun.

I fjor økte antallet brannskader på norske hus og hytter med 10,5 prosent. Mer enn 30.900 branner kostet over 3,7 milliarder kroner. Det viser tall fra Finans Norge.

Her lar flest julelysene stå på

1. Finnmark – 85 prosent 
2. Innlandet – 77 prosent 
3. Agder – 75 prosent 
4. Telemark – 74 prosent 
5. Rogaland – 74 prosent 
6. Nordland – 72 prosent 
7. Akershus – 72 prosent 
8. Møre og Romsdal – 68 prosent 
9. Troms – 67 prosent 
10. Vestland – 66 prosent 
11. Vestfold – 66 prosent 
12. Østfold – 65 prosent 
13. Trøndelag – 64 prosent 
14. Oslo – 62 prosent 
15. Buskerud – 61 prosent 

Kilde: Frendeundersøkelsen

Det er veldig koselig å våkne til julelys i morgenmørket. Men er det verdt risikoen du tar med hensyn til brannfaren og økt strømforbruk.
Del:
Annonse
Annonse