Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Restaurantbransjen har slitt lenge og med dagens streikesituasjon blir det ikke bedre. (Illustrasjon)

Serveringsbransjen sliter – tross oppløftende konkursutvikling

Den positive konkurstrenden fra første kvartal fortsetter også i april – men i serveringsbransjen peker pilene i helt feil retning.
Annonse

278 norske selskaper gikk konkurs i april. Det tilsvarer en nedgang på 21 prosent, sammenlignet med 353 konkurser i april i fjor. Dermed fortsetter den nedadgående konkursen vi så i første kvartal, og vi har nå en samlet konkursnedgang på 15 prosent gjennom årets første fire måneder.

– Antallet konkurser går markant ned i april, og vi ser generelt sett en jevn nedgang gjennom hele 2026. De fleste av de store konkursbransjene ser ut til å følge strømmen, og det forsterker effekten av den positive trenden vi nå ser, kommenterer daglig leder Per Fjærestad i Creditsafe Norway.

Annonse

Etter endt første kvartal omtalte han seg selv som forsiktig optimist – en beskrivelse han fremdeles mener er passende. Fjærestad påpeker likevel at vi hele tiden må ha det aktuelle nyhetsbildet med som en faktor når vi vurderer den videre utviklingen.

– Den geopolitiske situasjonen vi ser nå påvirker ikke konkursstatistikkene her og nå, men den vil helt klart kunne gi utslag på sikt, bemerker han.

Konkurser 2023 til 2026 per måned


Etterlengtet opptur for eiendom
April ble en positiv måned for nær sagt alle de store konkurstogene i AS Norge. Bygg og anlegg, fordelt på bransjekodene Oppføring av bygg og Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, hadde en samlet konkursnedgang på hele 40 prosent – med 60 konkurser, sammenlignet med 103 konkurser i april i fjor.

Detaljhandel hadde en nedgang på 29 prosent, engroshandel en nedgang på 25 prosent, og arkitektvirksomhetene kom seg gjennom april uten en eneste konkurs – en nedgang på 100 prosent.

Også eiendomsbransjen fikk en etterlengtet opptur i årets fjerde måned. Etter å ha gått mot strømmen i hele første kvartal, fikk vi også her en markant nedgang i april. 22 konkurser gir en nedgang på hele 45 prosent, sammenlignet med 40 konkurser i samme måned i 2025.

Tøff måned for serveringsbransjen
Likevel er det én av de tradisjonelle konkursbransjene som skiller seg negativt ut: April ble nok en tøff måned for serveringsbransjen. Etter en økning på 54 prosent i mars, steg konkurstallet ytterligere i forrige måned.

40 konkurser tilsvarer en økning på hele 82 prosent, sammenlignet med 22 konkurser i april i fjor. Dermed er serveringsvirksomhet også en av svært få bransjer som ser en økning i konkurser totalt sett gjennom de første fire månedene i 2026. 151 serveringssteder har fått kroken på døra, en økning på 13 prosent mot 134 konkurser ved utgangen av april 2025.

– Mars og april er rolige måneder i serveringsbransjen, midt mellom julebordsesongen og sommermånedene. Nå gjenstår det å se om sommersesongen, og inntoget av internasjonale turister, kan bidra til å gi bransjen et løft, kommenterer Fjærestad.

Lakseeksportør sto for månedens største konkurs
Lakseeksportøren North Tandem sto for månedens største konkurs. Selskapet evnet aldri å komme på rett kurs etter at en NRK-dokumentar vist i november i fjor avslørte flere ulovlige forhold ved produksjonen, og i april sa det stopp. Selskapet hadde en rapportert omsetning på drøye 235 millioner kroner i 2024.

Selv om North Tandem sto for den største konkursen regnet i kroner og øre, påvirker de to neste konkursene på topplisten langt flere ansatte.

Detaljhandelen Norwegian Convience Stores AS, som driftet forretninger på landets flyplasser, hadde en omsetning på 180 millioner i 2024, og konkursen påvirker 105 ansatte. Norsk Bibliotektransport AS hadde på sin side en omsetning på 152 millioner i 2024, og konkurser gjør at 134 ansatte nå står uten jobb.

Ett fylke skiller seg negativt ut
11 av landets fylker legger bak seg en måned med nedgang i antall konkurser. Størst nedgang hadde vi i Finnmark (-75 %), etterfulgt av Buskerud (-58 %) og Nordland (-44 %).

Fylkene Agder og Troms hadde nøyaktig like mange konkurser i april i år som i fjor, med henholdsvis 12 og 9 konkurser.

Kun to fylker så en økning i konkurser i april. 42 konkurser i Akershus gir en økning på 8 prosent, sammenlignet med fjorårets 39 konkurser.

Det er likevel Rogaland som kommer klart verst ut på konkursstatistikken foregående måned: 23 konkurser gir en økning på hele 44 prosent, sammenlignet med 16 konkurser i april 2025.

Del:
Annonse