13. august 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Marianne Werp har ambisjoner som ordførerkandidat for Høyre – i Modum. Blir hun valgt så melde hun flytting før valget. (Arkivbilde)

Flytter til Modum for å bli ordførerkandidat for Høyre

Marianne Werp har takket ja til å stille som toppkandidat for Høyre i det kommende kommunestyrevalget – i Modum. Leder av valgkomiteen for Modum Høyre, Jon Hovland, har dermed en ny toppkandidat til nominasjonsmøtet som skal avholdes 31. august.
Annonse

Når Marianne snakker om Modum, er det med en blanding av ro, gjenkjennelse og et lite glimt av forventning. Hun er oppvokst i Geithus, og selv om livet har tatt henne via mange år i Øvre Eiker politikken, er det nettopp barndommens kommune hun nå vender tilbake til. Ikke som nyinnflyttet innbygger ennå, hun bor fortsatt i Øvre Eiker og sitter i kommunestyret, formannskapet og leder planutvalget der, men nå har nominasjonskomiteen i Modum Høyre pekt på henne som sin ordførerkandidat.

– Det er en overgang som både føles naturlig og ny på samme tid, men det er selvsagt nominasjonsmøtet i Modum som bestemmer om det blir sånn sier Marianne til Eikernytt.no.

Annonse

Hun har tilbrakt store deler av voksenlivet i Øvre Eiker, der hun har bygget opp mer enn 20 års politisk erfaring. Hun har vært kommunestyrerepresentant, utvalgsmedlem, gruppeleder og samtidig hatt mange roller i Buskerud fylkeskommune. For mange i lokalpolitikken er hun et kjent ansikt, en som har stått i saker over tid, og som har vært med på både krevende og utviklende prosesser.

Men bak den politiske CV-en ligger en tydelig identitet: Hun er Moing. Oppveksten i Geithus har satt spor, og hun beskriver det som en slags sirkel som nå lukkes.

Det er jo noe eget med å komme hjem. Det er en slags tilhørighet som ligger der, sier hun.

De som har jobbet med henne, beskriver henne som en politiker med tyngde, struktur og evne til å bygge lag. Valgkomiteens leder Jon Hovland peker på kombinasjonen av erfaring og samarbeidsevne som en styrke.

Werp selv er mer nøktern i beskrivelsen. Hun snakker om arbeidsglede, om å være løsningsorientert, og om verdien av å forstå både administrasjon og politiske prosesser. Hun har aldri vært redd for å ta ansvar, men heller ikke for å lytte, hevder hun overfor Eikernytt.no.

– Jeg har hatt roller som har lært meg mye om hvordan kommuner fungerer, og hvordan vi får folk med oss på laget. Det er erfaring jeg tar med meg videre, sier hun.

Selv om hun er innstilt som toppkandidat i Modum, har hun ikke flyttet ennå. Hun bor fortsatt i Øvre Eiker og har aktive verv i Øvre Eiker. Flytteprosessen er sånn sett planlagt, men ikke gjennomført.

– Jeg må finne et sted hvor jeg kan trives, og det må være praktisk for barna. Åmot er et naturlig alternativ. Det er et valg som handler om logistikk, hverdagsliv og tilhørighet, definitivt ikke om politikk, sier hun.

For Werp representerer innstillingen en ny type oppgave. Hun har bred erfaring, men rollen hun nå er foreslått til, er en hun ikke har hatt før. – Det er nettopp det som gjør det ekstra spennende, sier hun.

– Jeg gleder meg til å bidra i Modum. Det er en kommune jeg kjenner godt, og som betyr mye for meg.

Nominasjonsmøtet i Modum Høyre holdes 31. august. Enn så lenge fortsetter hun som folkevalgt i Øvre Eiker, og som Moing på vei hjem.

Det var Bygdeposten.no som først omtalte denne saken.

Del:
Annonse