På landsbasis ble det registrert 17.052 nye foretak i 2. kvartal 2026. Det er en oppgang på 21 prosent sammenlignet med samme kvartal året før.
Aksjeselskap og enkeltpersonforetak er de klart vanligste selskapsformene:
7.327 av foretakene var aksjeselskap (43 prosent), og 9.604 var enkeltpersonforetak. Antallet nyetableringer regnes som en temperaturmåler på skaperkraften og framtidstroen i norsk næringsliv, og følges tett som en tidlig indikator på hvor økonomien er på vei.
– At antallet nyetableringer øker med 21 prosent på landsbasis i en tid med økt global uro, er et sterkt signal: Nordmenn gir ikke opp drømmen om å skape noe eget. Det er veldig gledelig å se og gir god grunn til optimisme for norsk næringsliv også fremover, sier Hege Oustad, daglig leder i regnskapsprogrammet Tripletex.
Om statistikken: Tallene er hentet fra Statistisk sentralbyrå (tabell 08076, «Nye foretak»), som teller nyregistrerte foretak utenom offentlig forvaltning, jordbruk, skogbruk og fiske. Tripletex har sammenstilt og analysert tallene på kommunenivå og sammenlignet nyeste kvartal med samme kvartal året før.









FLERE SAKER
HIL satser på jenter: – Kjempegøy på fotballsamling
Kampen mot lakseparasitt i Drammensregionen fortsetter
Flott ramme rundt skolestart med flagging for elevene