Vikåsen IL har ikke bare fått ny bane, det har også fått en helt moderne og miljøvennlig matte der gummigranulat er byttet ut med avrundet sand dekket med organisk materiale. Dette gjør at skadene ved sklitaklinger blir mindre, men ikke fullt så bra som med gummigranulat, som er et fyllstoff det ikke lenger er lovlig å bruke på nye baner.
Feiret med familiedag
Normalt har Vikåsen IL sin familiedag litt senere på høsten, men i år valgte de å slå de to begivenhetene sammen.
Etter at leder i klubben, Thomas Lørdal, ønsket alle velkommen, var det cupsjef og nestleder i styret, Pål Andre Andersen som redegjorde for jobben som er gjort for å skaffe nytt kunstgress.

Klubben, som eier anlegget selv med bane og en stor brakke som kontor og tilholdssted, er nemlig avhengig av å skaffe penger til slike investeringer på egenhånd. Men da det før jul i fjor kom dem for øret at de var mulig å søke kommunen om såkalte OFS-midler der kommunen spytter inn en tredjedel mens resten deles mellom klubben og andre bidragsytere, så dem muligheten for ny bane.
For det er ikke billig å bytte ut kunstgresset på en full fotballbane selv om grunnarbeidet gjøres på dugnad og ved hjelp av bedrifter som sponser arbeidet. Totalen med moms blir nemlig på den nette sum av 6,5 mill. kroner. Ikke hele finansieringen er på plass og klubben frir derfor til «snille onkler» og privatpersoner om bidrag, blant annet gjennom Vipps-innsamling.

Festdag med kake og grilling
I strålende sommervær var alt lagt til rette for en søndag med hyggelige taler og ikke minst servering av kake, kaffe, drikke og grillmat.
Men det var ikke den eneste grunnen til at foreldre og barn var invitert til banen bak Åsen skole. Her skulle det selvsagt spilles fotball også. Men denne dagen mellom foreldre og barn – ikke mot andre lag. I tillegg skulle også alle lagene få oppdaterte lagbilder slik at de kunne få en hederlig plass på brakkeveggen. Leker og aktiviteter var det også lagt opp til i skolegården.

Vikåsen IL har primært fotball å by på for de rundt 100 medlemmene. I vel tre år var det tilbud om E-sport, men i år har det vært liten interesse for dette. Men rommet med datamaskiner står intakt og håpet er å kunne gi E-Sport som et tilbud etter hvert.
Det er også et generasjonsskifte i klubben, som nå mangler et A-lag og et ungdomslag, men dette kommer trolig neste sesong. Ettersom rekrutteringen skjer primært fra barneskolen i Åsen, er det ikke all verden av folk å ta av. Likevel klarer de i år å stille med åtte lag fordelt på fem klasser i alderen seks til 12 år.

Grei økonomi
Mens mange større klubber sliter økonomisk, klarer Vikåsen IL seg bra, skal vi tro leder Thomas Lørdal.
– Vi eier anlegget her selv og har dessverre ikke kommunen å støtte oss på, men det går greit. Vi søker midler der vi kan og bruker penger etter hva lommeboka tåler, sier han.

Det neste store prosjektet de jobber med nå er et nytt klubbhus i to etasjer i tilknytning til banen. En gruppe er i gang med planleggingen, men når de får råd til en slik satsing, er usikkert. Og de er avhengig av spillemidler, gaver og andre tilskudd. Ettersom alt arbeid med søknader og planlegging må gjøres på dugnad, tar ting gjerne litt tid.
Vikåsen IL ble dannet av Ole Alexander Wilson i 1938 – primært som en skiklubb. Men fotballen har i dag tatt over for ski, som MIF er blitt store på.













FLERE SAKER
Omfattende vedlikeholdsarbeid mellom Mjøndalen og Kongsberg
Mer effektiv: RfD har flyttet til Mjøndalen
Sesongstart for innebandy førstkommende mandag