7. oktober 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Snødumping i Drammenselva er ikke tillatt og nå har Statsforbalteren stoppet denne praksisen. (Illustrasjonsfoto: Statsforvalteren i Oslo og Viken)

Forbereder seg på vinteren med forbud om å dumpe snø

Statsforvalteren forbereder seg på vinteren og som forurensningsmyndighet i fylkene forventer de at kommuner og andre som håndterer brøytesnø har en god beredskapsplan for sin snøhåndtering.
Annonse

I et nylig utsendt skriv melder Statsforvalteren at vinteren nærmer seg, og med den behovet for håndtering av brøytesnø. Oppsamlet snø kan inneholde mikroplast, søppel, miljøgifter, salt og andre forurensninger som kan ha negativ påvirkning på miljøet dersom det deponeres i nærheten av sårbare områder eller ulike vannveier.

Beredskapsplan for håndtering av snø
Statsforvalteren forventer at kommuner og andre som håndterer brøytesnø i god tid før snøsesongen har en dokumentert beredskapsplan for håndtering av snø, og at det er tilgjengeliggjort arealer der deponering av snø kan skje uten at det fører til fare for forurensning. Det er viktig at kommunene informerer alle entreprenører som håndterer snø i kommunen om hvordan snø skal håndteres – og ikke håndteres.

Annonse

Allerede i begynnelsen av juni i år sendte Statsforvalteren ut et informasjonsskriv om hvordan snø og is skulle håndteres og hva som skulle til for å få godkjent store nok lagringsplasser eller deponier for brøytesnø.

Å dumpe snø i bekker og elver er ikke lenger godkjent – ei heller i sjøen.

Del:
Annonse