24. februar 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Kunstig intelligens brukes til å lage falske kvitteringer og igjen forsøk på å svindle forsikringsselskapene. (Ill. AdobeStock)

Melder om kraftig økning i forsikringssvindel

I 2025 registrerte Tryg Forsikring en økning på 16 prosent i antall tilfeller av forsikringssvindel sammenlignet med 2024. – Vi ser at stadig flere bruker kunstig intelligens for å forfalske kvitteringer i skadeoppgjørene, sier Rune Skare, leder for utredning i Tryg.
Annonse

Tall fra Tryg viser at selskapet avdekker dobbelt så mange tilfeller av forsikringssvindel som i 2022, og ser en klar trend i bruken av forfalsket dokumentasjon.

– Dette er et samfunnsproblem vi må ta på alvor. Kunstig intelligens har nok gjort at flere er tilbøyelige til å prøve å få litt ekstra igjen på forsikringen, men som de ikke har krav på. Heldigvis har vi verktøy som avslører disse sakene, og vi tester fortløpende nye systemer for å ligge i forkant av utviklingen, sier Skare.

Annonse

Det er flest unge menn og mindre bedrifter som forsøker seg på forsikringssvindel, ifølge tall fra Tryg.

– Spesielt unge er nok ikke klar over den konsekvensen forsikringssvindel medfører. Du risikerer å bli politianmeldt, og i verste fall ende opp i fengsel. Det tror jeg ingen synes er verdt det, sier Skare.

«Hvermansen» må betale
Forsikringssvindel er et direkte oppgjør mellom selskapet og kunden, men til syvende og sist er det kundene som må betale når andre forsøker å lure forsikringsselskapene.

– Det er dessverre resten av oss som sitter igjen med regningen. Forsikring er et spleiselag, og derfor tar vi forsikringssvindel på høyeste alvor, sier Skare.

Del:
Annonse