Vurderinger av om boliger skal frigis gjøres av brannvesenet basert på sikkerhet, adkomst og arbeid som pågår i området. Deretter beslutter politiet frigivelse og orienterer kommunen som informerer videre til beboere.
Hvis boligen er frigitt innebærer det at det anses trygt. Noen hus kan framstå som uskadd, men er ennå ikke frigitt. Det kan være forhold som tilsier at de må vente med en tilbakeføring. Det kan være tilførselsmuligheter til huset eller arbeid som pågår i området.
Det er ikke mulig å gi et nøyaktig tidspunkt for når boligene frigis, men disse vurderingene gjøres forløpende, og beboere får direkte beskjed via Drammen kommune.
Politiet er fortsatt interessert i video og bilder i retning området der brannen startet. Dokumentasjon som er av interesse er i tidsrommet 13.30 til 16.00 fredag 17. juli. Også bilder og video som er tatt på lang avstand kan være av interesse. Dette er for å kunne skape seg et best mulig bilde av hendelsen i den videre etterforskingen av saken. Har man slik dokumentasjon kan man ta kontakt med politiet på telefon 476 96 400.
Politiet vet fortsatt ikke hva brannårsaken er, selv om det er en formening om hvor brannen startet. Det oppfordres til ikke å spekulere i dette, og det jobbes ut fra flere hypoteser.
De kriminaltekniske undersøkelsene vil starte så raskt det lar seg gjøre, men det er usikkert når dette kan skje med tanke på sikkerhet for å gå inn i området og slukkingsarbeidet som pågår.
Det er ingen som er meldt savnet etter brannen, men politiet oppfordrer fortsatt til å melde ifra hvis det er personer som kan ha vært i området under brannen som det ikke er gjort rede for. Dette gjelder blant annet personer som har selvevakuert, som oppfordres til å melde ifra til politiet. Det gjøres fortløpende et arbeid med å få en oversikt og kontroll på alle personer som har vært i området i da brannen brøt ut.
Klokken 12.50: Vi ber om at selvevakuerte tar kontakt med politiet hvis de ikke allerede har gjort det. Politiet kan kontaktes på telefonnummer: 47 69 64 00
Det er ingen som er meldt savnet etter brannen, men politiet oppfordrer fortsatt til å melde ifra hvis det er personer som kan ha vært i området under brannen som det ikke er gjort rede for. Dette gjelder blant annet personer som har selvevakuert, som oppfordres til å melde ifra til politiet.
Det gjøres fortløpende et arbeid med å få en oversikt og kontroll på alle personer som har vært i området da brannen brøt ut.









FLERE SAKER
Lokale gründere satser på skyggevokst kaffe
Knusktørt i skog og mark – gult varsel ute nå
På leting etter historiske gravstøtter i Fiskumvannet