25. oktober 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Fredag 30. oktober kan du oppleve Vaarin fra Hokksund i låven på Portåsen. (Foto: Morten Skalstad)

Vaarin – nesten på hjemmebane i Portåsen

Vaarin har nylig vært i Sverige og spilt inn et nytt album med en annen tilnærming til innspillingen enn hun har hatt tidligere. Albumet er dypt personlig og kommer etter et år med store hendelser i livet hennes. Hun beskriver selv låtene som fulle av en egen kraft, og forteller at plata handler mye om livets tosidighet – hvordan sorg og glede kan eksistere side om side.
Annonse

Det er også en fin forbindelse mellom innspillingen og konserten på Portåsen. De nye låtene ble spilt inn på en liten låve i Sverige, omgitt av natur. Vaarin opplever mye av den samme nærheten og atmosfæren på Portåsen, og synes derfor det er et spesielt fint sted å presentere musikken sin her.

Den første singelen er ventet etter jul, men allerede fredag 30. oktober får publikum på Portåsen høre deler av det nye materialet framført live for aller første gang foran et publikum. Å komme til Portåsen føles litt som å komme hjem, sier hun.

Annonse

Vaarin eller Vårin Strand som hun heter, er fra Hokksund og slapp sitt nye kritikerroste album «Heading Home» i mars 2025. Da spilte hun for en fullsatt John Dee og ble med albumet omtalt som en av landets beste låtskrivere.

Vaarin sier selv at hun er sterkt inspirert av kunstnere som Kate Bush, Björk, Radka Toneff og Joanna Newsom. Hun er oppvokst med Édith Piaf i bilen på vei til barneskolen, Norah Jones på vinyl ved middagsbordet og CocoRosie på jenterommet som 14-åring.

«Heading Home», et folk-album som handler om å komme hjem. Kanskje aller mest inni seg selv, og det fikk strålende anmeldelser og mye oppmerksomhet både i Norge og USA, samt terningkast 5 fra både Aftenposten, Klassekampen og Dagsavisen. Vaarin oppnådde en økning til tre millioner totale streams i 2025.

Pop-folkartisten Vaarin debuterte i 2018 med sitt unike jazzalbum «Even If I Started Seeing Rainbows», en stjerne-debut i Norge og Storbritannia. Hennes andre album, «The Identity of Belonging», ble utgitt i 2023, med kun fem- og seksstjerners anmeldelser kalte kritikere henne den norske versjonen av Agnes Obel eller Tori Amos.

Vaarin har blitt A-listet på norsk radio med den populære singelen «Lovers In Memory», og spilt med eller vært special guest for Thomas Dybdahl, AURORA, Bel Canto, Darling West, Valkyrien Allstars og Fay Wildhagen. Vaarin har hatt opptredener på Den Norske Ambassaden i Berlin, spilt konsert på Vega i København og foran statsministeren i Oslo Spektrum.

Del:
Annonse