– Vi ser tegn til bedring i næringslivet, drevet av lavere prisvekst og rentekutt. Færre ansatte og lavere omsetning rammes av konkursene denne måneden, enn på samme tid i fjor. Det tyder på at det først og fremst er de mest sårbare aktørene som nå forsvinner. For de som har klart å tilpasse seg det nye kostnadsnivået, ser vi økt stabilitet og større motstandskraft, sier Siri Jensen, daglig leder i Fair Collection.
Hittil i år har 2.250 selskaper gått konkurs, en nedgang på tre prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Det tilsvarer i snitt 11 færre konkurser per måned enn i 2024.
Sports- og fritidssektoren under press: Kraftig konkursøkning
Etter høy aktivitet og sterk vekst under pandemien, har det vært krevende for sports- og fritidssektoren de siste årene. I juli gikk 11 selskaper i dette segmentet konkurs, mot tre på samme tid i fjor, en økning på hele 266 prosent.
– Høye renter har svekket etterspørselen blant husholdningene, samtidig som kraftig kostnadsvekst har presset prisene opp. For mange aktører i sports- og fritidssektoren, som er avhengige av opplevelsessalg og sesongbasert omsetning, har dette vært en krevende kombinasjon. Dette er bedrifter med lav motstandskraft i utgangspunktet, som gjør at effekten av rente- og kostnadsøkningen slår ekstra hardt ut, sier Jensen.
Blant virksomhetene som gikk konkurs, var særlig aktører innen E-sport og padel representert.
Lyspunkter blant de klassiske konkurslokomotivene
Bygg- og anleggsbransjen og detaljhandelen står tradisjonelt for de største utslagene i konkursstatistikken. Til tross for at konkursomfanget fortsatt er høyt, viser begge bransjer i juli en mer positiv utvikling, med en konkursnedgang på rundt 10 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.
– Det er positivt å se nedgang i konkursene innen bransjer som tradisjonelt er blant de mest utsatte. Mange aktører har klart å tilpasse seg et strammere kostnadsbilde og mer uforutsigbare markedsforhold. Det tyder på økt robusthet og bedre styring blant flere virksomheter i både bygg- og anleggsbransjen og detaljhandelen, sier Jensen.
Hittil i år har 15 prosent færre bygg- og anleggsbedrifter gått konkurs sammenliknet mot fjoråret, og 10 prosent færre innen detaljhandelen.
Oslo med høyest vekst
Oslo har den største relative konkursveksten i juli, med en oppgang på 60 prosent. Etterfulgt av Vestfold med konkursvekst på 30 prosent, og Troms med 20 prosent flere konkurser enn samme måned i fjor. For fylkene Nordland (-46 prosent) og Telemark (-42 prosent) viser juli en betydelig reduksjon i antall konkurser.
Raskere markedsvisninger gjør det viktig å være spesielt årvåken
Fair Collection forventer at konkursnivået vil holde seg stabilt fremover, men at omfanget vil falle gjennom høsten og vinteren.
– Konkursomfanget i juli bekrefter at mange bedrifter fortsatt har lav økonomisk motstandskraft. Markedet preges av raskere endringer og økt usikkerhet. Det virker som det er en tydeligere «survival of the fittest»-dynamikk nå. De mest robuste virksomhetene klarer seg, mens de sårbare har kortere tid til å håndtere stram økonomi før de faller fra, sier Jensen.









FLERE SAKER
Nå blir det påbudt med hjelm for alle på ATV
Bare halvparten er forberedt på krisetilstander
Kritiske virksomheter må med i beredskapsrådene