15. juli 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Det brant godt i etasjeskillet på Knerten barnehage i natt og det tok lang tid for brannvesenet å få slukket brannen.

Vanskelig brann å slukke – holdt på i flere timer

Klokken 04.00 i natt meldte en nabo til Knerten barnehage på Loesmoen at alarmen gikk. Vedkommende varslet nødetatene der politiet rykket ut først for å sjekke om hva alarmen skyldtes. De så det røyk godt fra loftet og kalte ut tilgjengelige mannskaper.
Annonse

Barnehagen er ikke utstyrt med automatisk varsling til brannvesenet og de ble derfor kalt ut en del senere. Da brant det godt i etasjeskillet mellom andre etasje og loftet. Brannvesenet fikk derfor en tøff jobb med å komme til brannen.

Utrykningsleder Augen Bergflødt ved brannstasjonen i Mjøndalen, forteller til Eikernytt.no at de måtte åpne deler av taket for å komme til brannen. Det var ifølge Bergflødt full fyr i etasjeskillet og mye røyk. Der var derfor viktig å få luftet ut dette og få ned temperaturen i bygget.

Annonse

Mannskaper fra Øvre Eiker, Mjøndalen og Drammen rykket ut på denne brannen da det er snakk om en stor bygningsmasse. At det ble mobilisert så mange var utrykningslederen veldig glad for. De kunne ikke si seg ferdig med jobben før nærmere klokken 12 på dagen og kunne da konstatere at temperaturen i bygget var nede på et normalt nivå.

Det ble en varm og krevende brann å slukke og en egen mannskapsvogn måtte derfor på plass slik at mannskapene kunne få slappe av mellom øktene.

Politiet oppretter rutinemessig sak på slike branner. Brannvesenet vil ta en sjekk i løpet av dagen at ikke det er noen rester igjen av brannen i konstruksjonen.

Espira Knerten barnehage
Barnehagen på Loesmoen er for tiden under om- og utbygging og deler av driften skjer i en brakkerigg til arbeidene er ferdige. Det er pr. nå ferie, men barnehagen skal etter planen starte opp igjen i uke 31 og har da 110 plasser fordelt på flere avdelinger.

Styrer Mette Eide Sandstad sier i en kommentar at det jobbes fortsatt med å få full oversikt over skadeomfanget. Dette vil bli klart først senere.

Her har brannvesenet åpnet deler av taket for å komme til brannen.

– Oppstarten i det nye bygget vil bli forsinket, uklart hvor lenge enda, men vi jobber allerede med midlertidige løsninger som gjør at alle likevel skal få startet opp i tide. Heldigvis har vi fortsatt modulbygget som kan brukes, sier hun.

– Først og fremst er vi takknemlig for at ingen var til stede og at det kun er materielle skader. Veldig kjedelig med forsinkelser, men på grunn av modulbygget ser det altså ut til at vi kan gjennomføre oppstart til planlagt tid likevel.

Alt tilgjengelig mannskap ble kalt ut i natt – både fra Drammen, Mjøndalen og Øvre Eiker.
Det pågår en omfattende byggevirksomhet på området til Knerten. Om denne byggevirksomheten har noen sammenheng med brannen, er ikke klarlagt, men vil trolig være en del av etterforskningen.
Del:
Annonse