8. september 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Kari Mette Høstvik i hvitt er en sentral pådriver i utviklingen av Arbeidern.

Markerte nytt gulv og avisjubileum på Arbeidern

Storsalen på Arbeidern har endelig fått nytt parkettdekke. Parketten som til nå har vært brukt, er trolig fra huset ble bygget i 1939 og har opplevd det meste av både krig og naturkatastrofer. Men i dag kunne det nye gulvet tas i bruk og gammeldansens venner var begeistret over resultatet.
Annonse

Det er blant annet takket være Sparebankstiftelsen til Sparebank 1 at det har vært mulig å få lagt det nye gulvet til ca. 200.000 kroner. Halvparten kom fra banken og resten var oppsparte midler og en bankkonto med ikke ubetydelig midler på.

Arbeidern har de siste årene gjennomgått en stor forvandling med blant annet nytt kjøkken, oppussede fellesarealer og maling av Lillesalen. Nå gjenstår utskifting av stolene og her kommer nok en bankstiftelse inn – denne gang med navn DNB. Gaver har også finansiert nye bord og mye ny innredning slik at bygget fremstår i langt bedre skikk enn noen gang tidligere i nyere tid.

Annonse

Elin Støa og Tore Holth var hyret inn for å underholde med til sammen tre sanger i anledning åpningen etter renoveringen. Etter at det det formelle var over, var det servering av kaffe og kringle i Lillesalen for alle frammøtte.

Den store salen på Arbeidern har fått ny parkett. Det var vel på tide da den ikke er byttet ut noen gang siden bygget var nytt i 1939.

Som de fleste vet er Arbeidern utrolig mye brukt og blir ikke kalt for Frivillighetens hus for ingenting. Det er en rekke arrangementer på både dagtid og kveldstid og vaffelpressa får virkelig kjørt seg.

Hedret Eikernytt.no
Ordfører Adrian Tollefsen benyttet også anledningen til å takke og hedre Roy Hansen for innsatsen med avisa gjennom 20 år med en fin tale og en blomsterbukett. Se egen kronikk skrevet av ordføreren om den saken.

Ordfører Adrian Tollefsen ville hedre innsatsen til redaktør Roy Hansen i anledning 20-års jubileet for avisa. I tillegg berømmet han alle de frivillige i kommunen som ga liv til dette bygget.

FAKTA:
Arbeidern er et forsamlingslokale i Storgata i Hokksund som ble oppført i 1939 av Hokksund Arbeiderforening, men som seinere er overtatt av Øvre Eiker kommune. Bygningen er Hus no. 34 i Haugsund med adresse Storgata 48-50. Her sto tidligere Haugsund Arbeiderforenings forsamlingslokale, en gammel trebygning fra 1897, som brant ned 3. april 1938.

Det nye lokalet ble oppført i murstein etter tegninger av arkitektene Rinnnan & Tveten i Oslo og er ett av de få eksemplene i Øvre Eiker på større arkitekttegnede bygninger i funkisstil.

Arbeidet ble utført av de lokale byggmestrene Amund Johansen og Karl Nilsen, mens byggekomiteen besto av sentrale medlemmer av Arbeiderforeningen; Oscar Kaas, August Holst, Hans Thorgersen, Th. Frydenlund og Bertha Wetterstad.

Elin Støa og Tore Holth underholdt med tre sanger under markeringen på Arbeidern.
Del:
Annonse