En rekke representanter med ordføreren i spissen var i ettermiddag samlet på Loesmoen hvor det var omvisning i det som kalles Aktiv SFO og «Mellomrommet». Sistnevnte representert ved prosjektleder Jorunn Horgen. Hun promoterer alle former for aktiviteter, men har naturlig nok brettseiling som sin store lidenskap.
Etter en runde i den nye flerbrukshallen tilknyttet skolen, var det orientering og omvisning i fotballhallen til HIL. Det er her det meste av aktiviteten foregår – i hvert fall om været ikke tillater uteaktiviteter.
Med på seansen var også representanter for SFO, styreleder i Viken Idrettskrets, Kjetil Bakke, rektor og leder ved SFO ved skolen. Også kommunen var representert vedd frivillighetskoordinatoren, Kari Mette Høstvik. I tillegg var både daglig leder og styreleder i HIL på plass.

Aktive Lokalsamfunn
Avtalen med Viken Idrettskrets betyr at HIL kan tilby aktivitet etter skoletid gjennom hele uka på litt forskjellige nivåer. Finansieringen skjer via tildelinger fra forskjellige hold og vi snakker her om rundt 300.000 i årlige kostnader.
For den summen får ungdommen et aktivitetstilbud med kvalifiserte ledere og de får ikke minst et skikkelig måltid etter skolens slutt. Maten er det Kiwanis som sørger for å servere etter at Eikertun har levert den på Loesmoen.

Veldig godt fornøyd
Det er ikke bare HIL og de voksne som er godt fornøyd med dette tilbudet. Jentene på bildet i bunnen av saken synes tilbudet er topp. Det gjelder både aktivitetene de får være med på og med maten, som de sier er veldig god.
11-åringene stiller mer enn gjerne opp på et bilde for å vise hvor fornøyde de er. De er også godt fornøyd med miljøet og vennskapet de bygger seg imellom.

Fakta om Mellomrommet:
Mellomrommet startet opp i februar 2026 og er et gratis, mobilfritt aktivitetstilbud for elever på 5. til 7. trinn ved Hokksund barneskole.
Tilbudet arrangeres mandager og onsdager i og rundt fotballhallen på Loesmoen. Barna får mat og kan delta i ulike idrettsaktiviteter, lek og sosialt samvær.

Mellomrommet har blitt svært populært, med rundt 50 barn på hver aktivitetsdag og det er venteliste. Tilbudet gjennomføres av ansatte, unge instruktører og frivillige, i samarbeid med blant andre skolen og lokale aktivitetsmiljøer. De bestiller mat fra Eikertun, og frivillige fra Kiwanis stiller opp for å servere maten.
Et viktig mål er å gi barna en trygg og inkluderende møteplass i timene mellom skoleslutt og ettermiddag, uavhengig av familiens økonomi eller om barna allerede er aktive i et idrettslag.

Fakta om Aktive Lokalsamfunn
Aktive Lokalsamfunn er en satsing fra Viken idrettskrets som skal styrke samarbeidet mellom idrettslag, kommuner og andre lokale aktører.
Tanken er at idrettslagene kan ta en større rolle som samfunnsaktører, utover den tradisjonelle organiserte idretten. Gjennom samarbeid med blant annet skoler og kommunale tjenester kan man skape flere lavterskeltilbud, bidra til inkludering og legge til rette for en mer aktiv oppvekst.
Hokksund IL har nylig fått innvilget partnerskapsmidler gjennom ordningen. Disse skal bidra til å styrke aktivitetstilbudene, skape flere nye tilbud og utvikle samarbeidet med kommunen og skolen.











FLERE SAKER
Takker nei til gjenvalg i Drammen – satser på fylket
Ni medaljer til Øvre Eiker under Nordsjøstevnet i Stavanger
Kjent klassiker settes opp på Røren