29. april 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Daglig leder Geirr Tangstad-Holdal i Trafikksikkerhetsforeningen ber innstendig om at bilistene tar hensyn ved veiarbeid.

Hele tre av fire bryter fartsgrensen ved veiarbeid

Våren og sommeren er ikke bare bilturer til og fra reisemål. Det er også høytid for veiarbeid. Og dessverre for ulykker. Nå starter det mye arbeid på våre veier, både asfaltering , vedlikehold og veiarbeid. Blir du litt irritert når du møter dette i sommertrafikken? Og tar deg kanskje i å kjøre forbi veiarbeidet bittelitte grann for fort? Da setter du deg selv og andre i fare.
Annonse

– De som jobber ute på veien er opptatt av din sikkerhet når du passerer veiarbeidsområdene, med midlertidig sikring, skilting og trafikkdirigenter slik at du skal komme deg vel forbi og trygt hjem. Husk at de som jobber langs veien, er noens pappa eller mamma, kjæreste, sønn eller datter, begynner daglig leder Geirr Tangstad-Holdal i Trafikksikkerhetsforeningen.

Han minner også om en annen ting som veiarbeiderne føler på daglig:

Annonse

– Husk på det neste gang du irriterer deg over at du må kjøre litt saktere, vente på grønt lyst, eller på at trafikkdirigenten gir klarsignal til å kjøre, sier han.

Utålmodige sjåfører gir ulykker
Statistikken viser at Tangstad-Holdal har et dystert poeng. Hvert år skjer det alvorlige hendelser i veiarbeidsområder, også med personskader. Senest i 2021 ble en veiarbeider drept i en slik ulykke.

– I Vegvesenets register ser vi at flere av hendelsene skyldes utålmodige sjåfører. Det bør være unødvendig, sier han og legger til:

– Vi er alle enige om at alle i Norge skal ha en trygg arbeidsplass. Da må vi alle bidra, inkludert du og jeg når vi er ute i trafikkmiljøet.

Mange synder med farten
Mens 42 prosent av bilistene blir irriterte når de må stoppe på grunn av veiarbeid, er en annen «uvane» langt verre:

Hele tre av fire kjører ofte fortere enn hastigheten som er tillatt når de passerer veiarbeid, ifølge en undersøkelse Kantar gjennomførte for Trafikksikkerhetsforeningen. Det er alvorlig. For fart er ikke bare farlig hvis du treffer noe eller noen. Fart gjør også at det blir vanskeligere å stoppe i tide – for eksempel hvis en trafikkdirigent beveger seg ut i veibanen foran bilen din.

Svært ofte blir veiarbeidssoner skiltet med 50-sone. Hva tror du skjer hvis du slakker av «litt», men ikke nok?

La oss si at du kjører i 60 kilometer i timen. Det du akkurat klarer å stoppe for i 50 km/t, vil du treffe med hele 30 km/t hvis du kjører i 60 km/t. I virkeligheten er de ekstra 10 kilometerne enda farligere. Vi mennesker klarer jo aldri å hugge i bremsen akkurat idet vi oppdager en fare. Først må vi ha tid til å reagere, noe som kalles reaksjonstid. Si igjen at du akkurat klarer å stoppe for veiarbeideren i 50 km/t. Kjører du i stedet i 60 km/t, vil du nå treffe hen med hele 40 kilometer i timen.

Det vanlige er å regne ett sekund som normal reaksjonstid i trafikken. På det sekundet kjører du nesten tre meter lengre i 60 km/t enn i 50 km/t – før du i det hele tatt begynner å bremse.

La touchskjermen være
Husk også at reaksjonstiden avhenger av hvor konsentrert du er. Hvis du er trøtt, sliten, blir forstyrret – eller bare er uoppmerksom – bruker du lengre tid på å reagere. I verste fall kan reaksjonstiden bli hele tre sekunder. Det betyr at touchskjermen, klimaanlegget, radioen, mobiltelefonen og praten med passasjerene må vente mens du kjører trygt forbi veiarbeidet.

Bare noe så enkelt som å snakke i mobiltelefonen, øker reaksjonstiden med et kvart sekund – eller fire meter hvis du kjører i 60. Da har du bare rukket å bremse i fire meter før du treffer veiarbeideren i eksempelet over. Og du treffer den ulykksalige arbeideren eller den myke trafikanten i over 50 kilometer i timen.

– Vi må prøve å holde 100 prosent konsentrasjon hele tiden når vi er ute i veitrafikken. Og akkurat når du passerer områder med nedsatt fart og myke trafikanter, må du være ekstra skjerpet, påpeker Geirr Tangstad-Holdal.

Geirr Holdal. (Foto: Robert S. Eik)

Trygt hjem sammen
Tangstad-Holdal understreker at foreningen ikke ønsker å heve noen pekefinger mot trafikantene. I stedet håper han at vi alle kan samarbeide.

– Vi ønsker at alle som jobber for å gjøre veiene tryggere og bedre, skal komme trygt hjem til sine når arbeidsdagen er over. Samtidig er de som jobber langs veien opptatt av at trafikantene skal kunne passere arbeidsområdene på en trafikksikker måte og komme seg trygt hjem, trygt hjem sammen, avslutter Tangstad-Holdal.

Del:
Annonse