11. august 2026

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Rådyr er blitt et ettertraktet vilt både å jakte på og ha på middagsbordet. (Foto: Simon Åsheim / NJFF)

Ventetiden over for 180.000 nordmenn: August betyr jaktstart

Jakt er en av de største friluftsaktivitetene i Norge, og i dag 10. august starter bukkejakta. For mange er det selve symbolet på at jaktsesongen er i gang.
Annonse

Populær nykommer
– I forhold til mye annet matvilt her i landet, er rådyret en nykommer, sier Line Lillebø Osfoss, informasjonssjef i Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF).

Rådyret kom til Norge på slutten av 1800-tallet og bestanden har vært i god vekst. Rådyret er en ganske varmekjær art, og mange omtaler den som en klimavinner.

Annonse

De siste årene har utbyttet av rådyrjakta holdt seg på et stabilt nivå, med nærmere 28.000 felte dyr i fjor. Osfoss fremsnakker gjerne viltkjøtt:

– Det er en førsteklasses matressurs med mange bruksområder og noe av det sunneste og mest naturlige kjøttet vi kan spise.

Tidligere undersøkelser viser at storviltjakta står for minst 22 millioner middagsporsjoner i norske hjem.

Mange unge tar jegerprøven
Antallet som tar jegerutdanningen holder seg på et stabilt, høyt nivå. I fjor besto flere enn 12.000 jegerprøven, og de aller fleste var under 30 år.

– Jakt er både kulturarv og en av de største friluftslivsaktivitetene her i landet. Interessen holder seg høy, sier Osfoss og legger til at det synes vi er flott, og vi «gamle» skal ta godt vare på de nyutdannede slik at de får erfaring og gode opplevelser.

Jaktfakta (kilde: SSB)
– 550.000 nordmenn er registrert som jegere.
– 184.000 betalte jegeravgiften forrige jaktsesong.
– 12.000 besto jegerprøven. Omtrent to av tre som tar jegerprøven er under 30 år.

Her bor rådyrjegerne (kilde: SSB)

Over 40.000 nordmenn jakter på rådyr i løpet av en jaktsesong. De fleste bor i disse seks fylkene:

Trøndelag 7.800
Agder 6.500
Innlandet 5.700
Akershus 4.500
Østfold 3.300
Telemark 3.000

Jakttider
– 10. august: Bukkejakt (rådyr) og gjess
– 20. august: Reinsjakt
– 21. august: Ringduer og gressender i ferskvann
– 1. september: Hjort
– 10. september: Småvilt (rype, skogsfugl, hare mm.)
– 25. september: Ordinær rådyrjakt og elg (1. september i Kautokeino og Karasjok).

Geografiske variasjoner forekommer.

Del:
Annonse