– Vi oppfordrer likevel folk til skifte ut piggdekkene så raskt som mulig. Men vi ser mange praktiske utfordringer i disse koronatidene. Verksteder og dekkhotell kan være stengt eller har redusert kapasitet. I tillegg ønsker vi ikke å bidra til nødvendig reising, sier Ingrid Heggebø Lutnæs i Statens vegvesen.
Vegvesenet har vedtatt å gi unntak fra de ordinære piggdekk-fristene. Nå er fristen til å skifte ut piggdekkene satt ut april måned – og gjelder likt for både Sør- og Nord-Norge.
Opprinnelig skal piggdekkene av innen første mandag etter 2. påskedag i Sør- og innen 1. mai i Nord-Norge. Vegvesenet ga tilsvarende korona-utsettelse i fjor vår. Sverige har også innført en slik utsettelse.
– Dette har likevel vært en vanskelig vurdering. Det er uheldig å ha kjøretøy med piggdekk på veien lenger enn nødvendig. Kombinasjonen av piggdekk, tørre veier, varmt vær og god kjørefart gir mye svevestøv. Vi ber om at de som har mulighet til å skifte så raskt som mulig, gjør det for å minske andre miljøulemper og ikke vente så lenge som mulig, sier Lutnæs.








FLERE SAKER
Viktig råd foran årets vinterferie om du skal ut på isen
TINE deler ut 1,7 milliarder til melkebønder i hele landet
Får prissjokk i sorgen: – Kan koste 100.000 kroner